« Studeni 2017 »

Virtualna učionica

Kako se primjereno, odgovorno

i sigurno koristiti internetom!

ŠIŠMIŠEV KVADRAT građani znanstvenici podržavaju šišmiše Krke
Autor: Sandra Lacić, 26. 6. 2017.

Udruge Bioteka i Tragus pokrenule su početkom godine projekt „Građani znanstvenici: podržavanje populacija šišmiša šireg područja srednjeg i gornjeg toka rijeke Krke“ sufinanciran sredstvima Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ u cilju osiguravanja novih, alternativnih, staništa za obitavanje šišmiša i praćenja stanja njihovih populacija.

Uz pomoć građana koji žive na širem području Krke, udruge Bioteka i Tragus izgradile su dvadeset kućica za šišmiše koje su postavljene na lokacijama oko istraživanog područja rijeke Krke. Jedna od tih kućica postavljena je i na zgradu naše škole. Pet učenika 6.b razreda su tijekom projekta prikupljali podatke o šišmišima i slali ih na daljnu obradu.

Ovim projektom potiče se koncept građanske znanosti, odnosno uključivanja amatera u znanstvene i stručne aktivnosti koje provode za to educirane osobe. Građani znanstvenici svojim su primjerom i radom potaknuli razvoj volonterstva u svojoj zajednici.