MODI - modularni set

Modularni  robotički set

-nova robotička oprema i u našoj školi

Modularni robotički set MODI dolazi s 14 različitih modula koji omogućavaju stvaranje stotina različitih kombinacija interaktivnih robota.

Senzori uključuju ultrazvučno i infracrveno mjerejenje udaljenosti, mjerenje temperature i vlage u zraku, Wi-Fi i Bluteooth povezivost, mikrofon i zvučnik, LED diodu i LED zaslon…

MODI možete programiratu u Scratchu, Pythonu ili C++, a možete ga kontrolirati sa svih različitih uređaja.

MODI omogućuje stotine različitih kombinacija edukacijskih robota, a kompatibilan je i s Lego kockicama.

Priloženi dokumenti:
MODI-prirucnik-TISAK-2023.pdf

Novosti u projektu i robotičkoj ligi

STEM revolucija i u našoj školi

Popularizacija STEM-a i povećanja interesa opće populacije za znanost

Projekt STEM u zajednici doprinosi rješavanju problema nedovoljnog interesa opće populacije, posebice djece i mladih, za znanost.

Projektom je planirano unaprijediti kapacitete i doseg Instituta za razvoj i inovativnost mladih (OCD) za provedbu programa popularizacije STEM-a s naglaskom na približavanje tehnologije i inženjerstva djeci osnovnoškolskog uzrasta.

Provedbom ovog projekta više od 400 ustanova (osnovnih škola, udruga, knjižnica

i drugih edukativnih ustanova koje rade s djecomosnovnoškolske dobi)

diljem Hrvatske opremamo novom  robotičkom opremom

potrebnom za održavanje edukativnih radionica i sudjelovanje na robotičkim

natjecanjima kao i “STEM boxovima” koji će služiti kao izložbeni postavi u ustanovama za zainteresirane prolaznike.

Kroz provedbu projektnih aktivnosti planirano je uključivanje više od 2000

učenika osnovnoškolske dobi i 300 mentora za koje će biti organizirane edukacije

za korištenje edukacijske tehnologije i metoda motiviranja djece za ulazak u STEM s naglaskom na tehnologiju i inženjerstvo.

Uz kontinuiranu provedbu radionica tijekom šk. god. 2021./2022. i 2022./2023., planiramo organizirati i provesti 100 mobilnih radionica robotike (STEM auta) s fokusom na ruralna i manja mjesta RH za minimalno 600 djece koju će

se upoznati s osnovama robotike i programiranja te potaknuti na uključivanje u STEM aktivnosti.

Kroz projekt STEM u zajednici unaprijedit će se kapaciteti nastavnika/mentora,

učenika osnovnih škola na području Hrvatske, ali i povećati IRIM-ovi kapaciteti i

doseg za provedbu programa popularizacije STEM-a s naglaskom na približavanje

tehnologije i inženjerstva djeci osnovnoškolskog uzrasta.

Bespovratna sredstva su osigurana iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%)

i iz Europskog socijalnog fonda (85%).

Razdoblje provedbe projekta je od 29.6.2021. do 28.2.2023.

Kontakt osobe:

• Paolo Zenzerović, kontakt@irim.hr, voditelj projekta
  • Josip Šimić, josip.simic@irim.hr, koordinator projekta

Više o strukturnim fondovima pronađite na:

Sadržaj stranice isključiva je odgovornost Instituta za razvoj i inovativnost mladih
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske

STEM u našoj školi

Početkom nastavne godine 2016./2017. godine prijavili smo se na natječaj projekta Croatian Makers, udruge Institut za Razvoj i Inovativnost Mladih – IRIM. Ubrzo je stiglo pet robota u našu školu.

Interes učenika je bio veliki, ali zbog prostornih i organizacijskih uvjeta ograničili smo grupe na četiri člana starije dobne skupine i devet članova mlađe dobne skupine. Stariju dobnu skupinu čine: Marin Bačelić, Toni Radak, Tanja D. Sakunova i Mate Bulat.

Mlađu dobnu skupinu čine četvrtaši Luka Milković, Mario Paškalin, Angelo Palinić, Gabriel Gerbec  te povremeno, ovisno o složenosti zadatka, im se pridruže prvaši, Stela Ćurak, Petar Gović, Antonio Cvetkoski, Luce Gović i Lovre Gović.

Tijekom tjedna jedanput, ali kad je natjecanje i više puta s učenicima rade učitelji: Višnja Šuperba, prof. matematike, Marina Nadoveza, dip.uč.r.n. i Ivana Križanac dipl.uč.r.n.

Osim programiranja mBota krenuli smo i s grupom od 15 učenika kodirati Micro:bit-ove.

U ovom kutku web sjedišta naše škole, objavit ćemo sve zadatke s natjecanja CM Lige kao i rješenja te se nadamo da će nam se tijekom sljedeće godine pridružiti još više zainteresiranih učenika u našoj školi!